В Александровска болница е извършена бъбречна трансплантация от жив донор, съобщиха от лечебното заведение. Първата успешна операция за тази година е извършена от екипите на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на болницата. Реципиент е 31-годишна жена от Плевенска област, а донор на органа е 54-годишният баща. Жената е на хемодиализно лечение от една година. В момента двамата пациенти са в отлично състояние, допълниха от болницата.
Десетки таксиметрови шофьори излязоха на протест във Варна срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Те потеглиха с шествие през централната част на града в посока квартал „Аспарухово“ и обратно. Шофьорите възнамеряват да направят два кръга по маршрута.
„Протестът ни е против несъразмерните застрахователни полици за „Гражданска отговорност“, коментира председателят на Независим синдикат „Авто 94“ във Варна Димчо Иванов.
Той обясни, че е решено изведнъж такситата да бъдат вкарани в рисковите списъци, където са опасни товари, школите за правоспособност и спортните коли. „Сега изведнъж ни вкараха и нас в рисковия списък, като се има предвид, че за цяла година инцидентите на пътя по вина на таксиметрови шофьори е 0,03 процента“, посочи Иванов.
По думите му увеличен
Увеличаването на количеството на отпадъците и повишаването на минималната работна заплата се сред мотивите за увеличението на таксата за битови отпадъци в община Шумен. Това съобщи главният експерт „Екология“ в местната администрация Живка Атанасова на брифинг, на който присъстваха кметът проф. Христо Христов, заместниците му Десислава Петрова и Даниела Русева, началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Ивелина Щерева и директорът на Общинското предприятие „Чистота“ Радослав Кърджиев.
Таксата за битови отпадъци за жилищни сгради в Шумен и кварталите „Дивдядово“, „Макак“ и „Мътница“ е заложено да се увеличи от 1,5 на 2 промила, а за нежилищни имоти – от 4 на 5,4 промила. Предложението на общинската администрация трябва да бъде гласувано от Общинския съвет. Обявено е обществено обсъждане на проек
Общинският съвет в Мизия одобри на редовно заседание днес три докладни на кмета, касаещи актуализация на програмата за управление и разпореждане с общински имоти. След решение на съветниците три имота – два в Мизия и един в Крушовица, ще бъдат обявени за продажба. За целта възложиха на кмета изработването на пазарни оценки на имотите.
Съветниците актуализираха и капиталовата програма на общината.
Началото на заседанието започна с минута мълчание в знак на почит и признателност към загиналите герои за Освобождението на Мизия. Днес се отбелязват 147 години от освобождението на населеното място. На паметника при Каменов мост община Мизия отбеляза годишнината с поднасяне на венци и цветя.
Смолянска област се рекламира като туристическа дестинация в Китай, заяви Момчил Караиванов, представител на Българо-китайското дружество „Приятели на Китай“ в Смолян. Планинският район се представя на пазара в азиатската държава, след като в Китай е популярно името Момчиловци – марка на наложени от 2009 г. млечни продукти. Рекламната кампания продължава отвъд представата на китайските потребители за Момчиловци като място на дълголетници и поставя във фокуса Родопите с цялото многообразие от туристически продукти.
Момчиловци, Родопите, Пампорово и Смолянска област присъстваха с щанд на туристическо изложение тази есен в Нинбо, Китай, информира Караиванов. Българското участие е стъпка към представяне на целия район на туристическия пазар в милиардната държава. Популярността на млякото „Момчиловци“ може да доведе китайци в Родопите
Сигнал за съмнение за картелно споразумение между застрахователните компании за вдигане на застраховките „Гражданска отговорност“ за такситата от 1 октомври 2024 г внесоха от „Продължаваме промяната“ (ПП) до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Това съобщиха от пресцентъра на формацията.
Сигналът е в резултат на среща на депутати от ПП с представители на таксиметровия бранш на 18 ноември, на която те алармираха, че застраховките на таксиметровите автомобили са поскъпнали между три и 16 пъти без обосновка.
В писмото до КЗК, подписано от съпредседателите на ПП Кирил Петков и Асен Василев, се посочва, че увеличаването на цените на застрахователните полици за такситата е без да има промяна във вноската, която застрахователните компании внасят в гаранционния фонд по застрахователни полици по задължителна застраховка „Гражданск
Това е третата бъбречна трансплантация, извършена в Александровска болница през последните две седмици. На 24 октомври двама мъже, страдащи от хронична бъбречна недостатъчност, получиха шанс за "нови бъбреци" от трупен донор (мъж на 43 години от гр. Стара Загора).
Екипът в Клиниката по урология се подготвя за още една двойка за живо донорство, като трансплантацията е планувана за следващата седмица.
По данни на Изпълнителна агенция "Медицински надзор“ към 5 ноември 2024 пациентите, чакащи органна трансплантация са 840, от които 785 чакат за бъбречна трансплантация.
Радвам се, че българските общини осъзнават колко е важно да станат екологични и приветливи, както и да изпълняват новите съвременни изисквания и мерки, защото промяната на климатичните условия е повсеместна и тя се задълбочава. Това заяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се провежда във Френския културен институт в София.
Според министър Коритарова усилията за постигане на устойчиви градове си заслужава, защото вече трета-четвърта в България се усещат високи температури и засушаване. Това ни показва, че трябва да работим в посока българските общини да могат своевременно да отговорят на предизвикателства пред нас като общество, коментира т
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.
"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.
В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.
"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.
Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – пр
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания относно здравословното хранене. В открито занятие на тема „Цветовете на здравето: храним се и рисуваме с вкус и вдъхновение“ учениците от клубовете „Млад кулинар“ и „Природа и фантазия“ към извънучилищното звено заедно отбелязаха месеца за борба със затлъстяването и ориентиране към здравословния начин на живот и хранене. Гости на събитието бяха главните експерти в отдел „Образование, младежки дейности и спорт“ на Община Разград – Теодора Ненкова и Айлин Маджарова, старши експертите в Регионалното управление на образованието Даниела Христова и Доцка Стефанова и главният инспектор в отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция в града Катя Теофилова.
„Наднорменото тегло е сериозен здравен проблем в о
Стотици пяха заедно с Лили Иванова в препълнената зала на театъра в Кюстендил тази вечер. Концертът е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика тази година, което преминава през над 20 града.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Кюстендил тази вечер излязоха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни, перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Концертът започна с изпъления на песните „Чуй душата ми“, „Искам те“, „Сълза“, „Бурната река“. Публиката пя заедно с Лили Иванова на крака любимите си песни: „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“. Гости на концерта дори издигнаха плака
Рекорден брой участници - 221 ученици, от 20 училища на седем общини на област Кюстендил, ученици от Русе, Пловдив и Монтана, са се включили в тазгодишното издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог.
Награждаването на част от участниците беше днес в Съдебната палата в Кюстендил. Там беше подредена и благотворителна изложба, а със събраните средства ще бъде подпомогната благородна кауза, обясниха организаторите. Утре ще бъдат наградени и участници от Дупница и близките общини. Общо отличените участници са 39, днес бяха наградени 26 от тях.
Конкурсът е част от програмата "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" за учебната 2024/2025 г. и се провежда със съдействието и подкрепата на Реги